„Skrzywdzone dziecko” to niesamowita i szczera historia blogera Szymona Dobika, którą napisało dla niego życie. Prowadzi on stronę dla Dorosłych Dzieci Alkoholików i Dorosłych i Dorosłych Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych. Blog zyskuje z dnia na dzień coraz więcej czytelników wychodząc im naprzeciw ich potrzebom. Blog znajdziesz pod adresem: www.skrzywdzonedziecko.pl
Sam autor mówi o książce:
W naszym kraju prawie 11 milionów dorosłej populacji dotkniętych jest syndromem Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA). Świadomość tego ma niewielka grupa, a jeszcze mniej osób coś z tym robi.
Jestem także DDA i DDD. Dowiedziałem się o tym dwa lata temu, gdy miałem 42 lata. Szkoda, że tak późno, lecz lepiej niż wcale. Postanowiłem podzielić się z Tobą moją historią, bo sam z tym czułem się przez lata bardzo samotny.
Wszystko zaczęło się od bloga, który ma pozytywne recenzje. Pokazuje także, że jest ogromne zainteresowanie tą tematyką, chociaż wiele osób o tym jawienie nie mówi. Jest jakaś tajemnica wokół tych syndromów, wstyd i zażenowanie. Tą publikacją zamierzam rozwiać takie wątpliwości i rzucić nowe spojrzenie na te zagadnienia, pokazać pozytywne aspekty.
Dziele się z Tobą najintymniejszymi i najbardziej traumatycznymi momentami z mojego dzieciństwa. Czynię to po to, aby pokazać z czym mierzy się każdy DDA. Moje dzieciństwo nie było szczególnie trudne, tak ja to widzę, lecz dla niektórych jest szokujące. Wszystko zależy od naszych doświadczeń. Trudno się licytować, kto miał gorsze dzieciństwo. Nie tędy droga. Na pewno miało ono decydujący wpływ na to kim jesteśmy. Niezależnie od tego, co robili i jak nasi rodzice nas wychowywali.
Wierzę, że każdy czytelnik odnajdzie w mojej historii coś ze swojego życia. I we właściwy dla siebie sposób wyciągnie własne wnioski, które pozwolą mu ruszyć dalej lub coś przemyśleć, a następnie dokonać zmian w swoim postępowaniu. Pójść w kierunku lepszego i spokojniejszego życia. Myślę, że „Skrzywdzone Dziecko” to nie tylko publikacja dla samych DDA czy DDD, to opowieść o życiu, więc przyda się także osobom bez tych syndromów. Rodzicom, by zmienili nastawienie. Studentom i innym specjalistom z dziedziny terapii, psychologi czy psychiatrii oraz tym, którzy tym zagadnieniem w sposób pośredni i bezpośredni interesują się.
Książka podzielona jest na trzy etapy:
Moje dzieciństwo i młodość, do których wracam w różnych opowieściach z tamtego okresu. Są one różne. Jedne mają zabarwienie pozytywne, a inne pejoratywne. Takie ukazanie pozwala w mojej ocenie oddać obiektywność dzieciństwa. Jednocześnie rzuci pewien obraz, pokaże skalę, z jakimi problemami, wyzwaniami czy dylematami musi potem mierzyć się każde Dorosłe Dziecko Alkoholika.
Dwie z tych historii ukażą się tylko w książce.
Pierwsza dotyczy największego wstydu z jakim borykałem się przez 13 lat. Ta dolegliwość determinowała całe ówczesne życie i pozbawiała mnie wielu radosnych chwil beztroskiego dzieciństwa. To tytaniczna wręcz walka mamy, o to bym tą uciążliwość przeżywał jak najlżej oraz zdanie taty, w które uwierzyłem. Tata nie zrobił dla mnie nic, a nawet jawnie podtrzymywał przekonanie, że tak musi być.
Druga traktuje o kilku sekundach najbardziej traumatycznego doświadczenia jakie zafundował mi tata. Otarłem się o śmierć. Ta sytuacja sprawiła, że przestałem kochać tatę. Z książki też dowiesz się jak to zdarzenie wpłynęło na nasze relacje. A także czy wybaczyłem ojcu to, co mi wtenczas zrobił.
Dorosłość
Dzieciństwo wpłynęło na cały okres dorosłości. Przez wiele lat nie dostrzegałem ogromnego wpływu dzieciństwa na późniejsze życie dorosłego człowieka. Myślałem, że te okresy są osobnymi etapami. Myliłem się. Są ściśle ze sobą powiązane.
Cechy DDA dały o sobie znać zwłaszcza jak zostałem mężem i ojcem. Podzielę się z Tobą tymi najważniejszymi przeżyciami i doświadczeniami.
W końcu czas obecny.
To czas dużych refleksji i wdrażania licznych zmian. Możliwych między innymi dzięki terapii czy własnej, najczęściej skutecznej i nieustającej pracy nad sobą.
Mocno wierzę, że książka wniesie pozytywną transformację w Twoim życiu. A także pokaże, iż DDA czy DDD to fajni i wartościowi ludzie. Pozytywni, dobrzy, lojalni i ciekawi oraz głodni życia. Wreszcie, że syndromy DDA nie determinują całego naszego życia tylko jego pewien wycinek.
Czytając tą książkę dowiesz się m.in.
– jak objawia się syndrom DDA,
– z jakimi wyzwaniami mierzy się DDA,
– jak sobie radzić z tym syndromem i minimalizować jego skutki,
– jak ważna jest świadomość pójścia na terapię i pracy nad sobą,
– jakie są narzędzia i metody wyzwalania się z syndromu.
Publikacja pomoże Ci zrozumieć, czym jest DDA i jakie mogą być skutki pozostawania w sidłach tego syndromu.
Zadbałem, aby w książce znalazły się z życia wzięte przykłady, które obrazują rozmaite zachowania DDA.